Ambitne filmy

Czy są jeszcze ambitne inspirujące filmy? Cz można powiedzieć że filmy mogą być inspirujące? Chciałabym poruszyć ten temat ponieważ widzę wielu ludzi którzy uwielbiają oglądać filmy i mówić o tym że kino jest ambitne.  Ale ja to widzę tak że dla ludzi którzy rzadko oglądają filmy wystarczy dobrać odpowiednią  muzykę , jakiś filtr na obraz, wstawić cytat, śmierć, miłość, pasja i nagle lecą łzy. Chłopaki wychodzą na papierosa, a dziewczyny wyciągają chusteczki. Gdy ogląda się tak wiele filmów po czasie widok cierpiących dzieci i rozgoryczonych dziewczyn, chłopaków na wojnie albo smutnych zwierzątek przestanie nas dziwić. Na wszystko z czasem wzrasta tolerancja. Czy aktorzy którzy grają przed nami na ekranie potrafią poruszać istotne dla nas problemy? Czy da się opowiedzieć o ludzkim życiu w półtorej godziny, starając się przy tym żeby film był ciekawy i typowy Janusz nie zasnął w trakcie filmu?

Na pewno ambitne kino istnieje, ale to są perełki. Jest kilka filmów które odwołują się do wielkich dzieł literatury i poruszają bardzo istotne kwestie ale nie zgodzę się z tym że typowe seriale które lecą w telewizji  czy dzieła masowej kultury są ambitne. To są rzeczy które mają się sprzedać.

Przypomina mi się tutaj test win. Gdy dla eksperymentu ktoś podmienił butelkę drogiego wina za ponad 1000 zł z butelką taniego wina typu Biedronka. Wytrawni smakosze którzy dostali to wino do spróbowania nie wiedząc nazwy nawet nie potrafili odróżnić taniego od drugiego.  Myślę że tak samo jest w filmie wielu. Wiele dzieł podających się za ambitne kino jest tak naprawdę zwykłym filmem dla mas.

cinema-027

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s